6 marca 2013r. odbędą się w Kamieniu warsztaty nt. rewitalizacji europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku.
Celem projektu jest wzmocnienie istniejącego dziedzictwa kulturowego po to by wykorzystać je do rozwoju regionalnego jako nowego produktu turystycznego w regionie Południowego Bałtyku - Szlak Turystyczny św. Jakuba oraz mobilizacja społeczności lokalnej (w szczególności młodzieży) wokół wspólnej inicjatywy. Szlak św. Jakuba zyskał ostatnio na znaczeniu (został dodany do listy dziedzictwa kulturowego UNESCO w roku 1987) w związku z pragnieniem Europejczyków powrotu do europejskich korzeni kulturowych. Chodzi przede wszystkim o to, by zachęcić ludzi do wolniejszego przemierzania różnych krajów i regionów oraz zasmakowania w różnorodności tychże i zrozumienia ich specyfiki. Odpowiada to starożytnym zwyczajom, kiedy to ludzie spędzali setki dni przemierzając drogę do Santiago de Compostella i jednocześnie stykali się z różnorodnością kulturową, nowymi ideami i trendami rozwoju. Szlak św. Jakuba również kiedyś istniał w rejonie Południowego Bałtyku sięgając od Królewca przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku i dalej na zachód. Celem projektu jest odtworzenie tego szczególnego szlaku i połączenie istniejącego dziedzictwa z szerszą siecią europejską.
Główną przesłanką przedsięwzięcia jest:
- włączenie krajów Południowego Bałtyku do „europejskiej rodziny” poprzez reaktywację nadbałtyckiej części europejskiego szlaku kulturowego,
- podnoszenie świadomości i tożsamości mieszkańców, a także ich poczucie dumy z miejsca zamieszkania na ważnym europejskim szlaku kulturowym,
- podnoszenie wśród mieszkańców regionów poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie przeszłości i tradycji tego zakątka Europy, w którym żyją, dla kultury całego kontynentu i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu,
- aktywizacja mieszkańców: bez względu na status społeczny i ekonomiczny, czy sprawność fizyczną, do kreowania szlaku przebiegającego przez ich tereny poprzez:
- regionalne rzemiosło, potrawy i kuchnie swojego regionu, tradycje, obrzędy, etc.
- dbałość o zabytki kultury, zwyczaje i pamiątki przeszłości itp.
- zachęcenie mieszkańców i turystów do aktywnego ruchu turystycznego przez różnorodne krajobrazy regionów oraz poznawania ich specyfiki kulturowej
- aktywizacja turystyczna osób starszych, niepełnosprawnych, małżeństw z małymi dziećmi spędzających wakacje w domu.
źródło http://www.re-create.pl/
P.S.
Sam kilkukrotnie przecinałem szlaki do Santiago de Compostela i było to dla mnie bardzo inspirujące doświadczenie. Pielgrzymi z całego świata na jednej drodze do wspólnego celu. Japończycy, amerykanie i chyba wszystkie narody starego kontynentu, niosą swoje intencje (nie zawsze religijne) przez setki kilometrów w wielomiesięcznej pielgrzymce.
Droga, prowadzi przez malownicze wsie i dzikie góry (Pireneje, góry Kantabryjskie) - co mam nadzieje oddają załączone zdjęcia :)
Zapraszam Was do udziału. Zrobiłem rezerwację dla naszego stowarzyszenia.
Kuba
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPrzekazuję dodatkowe informacje: szkolenie będzie w godzinach od 10:00 do 15:00. Miejsce: ? Nie wiadomo, Ci co będą chcieli, dowiedzą się .Mnie nie będzie, bo to środek tygodnia, ale widzę akcję promocyjną szlaku świętego Jakuba z wykorzystaniem szczudełek. Idźcie i dowiedzcie się i przekażcie mi cenną wiedzę.
OdpowiedzUsuńTrzymajcie się, Ola